Kontaktujte nás

Historické stany

 

Historické stany v naší nabídce vycházejí z podoby a tvarů stanů používaných v 15. až 17. století, tedy zhruba v období od pozdní gotiky až do 30leté války. Tyto stany tvořily typický kolorit středověkých polních ležení nebo turnajových klání. Historické stany středověkého typu jsou určeny především okruhu lidí, kteří se tímto obdobím aktivně zabývají. Jsou to skupiny historického šermu, kulturní agentury organizující středověké slavnosti či města pořádající dobové akce. 

Stany v naší nabídce dělíme do dvou základních skupin: stany s obvodovými tyčemi (např. Baldachýn, Herold, Tudor, atd.) a stany s loukoťovou konstrukcí (Artuš, Merlin). Historické stany v obou skupinách se dále dělí dle různých kritérií.

Základní rozlišení typů historických stanů vychází z půdorysu jejich základny. Těmi jsou čtverec nebo mnohoúhelník. Stany kromě standardních půdorysů vyrábíme také v prodloužené verzi. Tyto prodloužené stany se skládají ze dvou vzájemně spojitelných částí, takže v případě potřeby je možné takový stan „rozpůlit“, vsadit do něj středový díl o délce poloviny jeho základny a získat tak podstatně větší vnitřní prostor.

Boční stěny historických stanů nabízíme ve dvou variantách. Stěny mohou být buď pevně spojené (sešité) se střechou nebo odepínací. To v praxi znamená, že se stěny zavěšují pomocí kovových háčků na popruh, který je všitý pod střechou stanu.

Mezi historické stany by svým dobovým vzhledem patřil i stan Versailles, který pro lepší přehlednost řadíme do velkoprostorových stanů. Tento stan se šije stejně jako klasická šapita. Jediný rozdíl v jejich konstrukci je v tom, že stan Versailles má na rozdíl od šapit okapový okraj ve tvaru cimbuří a je většinou vyráběn v různých barevných kombinacích.

Pokud vás zajímá, jak takový historický stan vypadá uvnitř, níže můžete nahlédnout do jednoho z našich stanů Merlin.

 

 

 

Pokud byste si chtěli nějaký stan z této kategorie pronajmout, navštivte stránku historické stany v sekci pronájem stanů, kde najdete konkrétní informace a podrobnosti.

 

Kde můžete vidět naše výrobky?

Naše výrobky najdete nejen v České republice, ale také v celé Evropě a jinde ve světě.