Kontaktujte nás

Indiánská týpí

 

Indiánské týpí (psáno také tipi, te-pee, tee-pee, tepee, teepee) je kuželový stan, který byl používán prérijními indiány jako obydlí v průběhu celého roku. Týpí vyniká mnohými přednostmi, díky nimž je ideální pro táboření v přírodě. Mezi tyto přednosti patří jednoduchá konstrukce a stavba, značný vnitřní prostor, možnost rozdělání ohně uvnitř stanu a příjemný chládek v parných dnech, neboť konstrukce týpí vytváří uvnitř přirozenou cirkulaci vzduchu. Díky ohništi a přídavným vnitřním plachtám, liningu a ozanu, je možné jej používat i za velmi silných mrazů.

Kompletní stan tvoří 9 - 20 tyčí, kolíky, jehlice a především vnější plášť, který je nahoře opatřen regulovatelnými kouřovými chlopněmi. 

Týpí dakotského typu, z něhož při výrobě našich stanů vycházíme, má vejčitou základnu. Větší průměr základny je zhruba totožný s výškou stanu.

Dřevěná nosná kostra týpí je dobře využitelná k instalaci různých předmětů. Na vrcholy tyčí se též dají zavěsit vlajky pro určení směru větru.

Týpí šijeme ve velikostech od 3 do 9 metrů. Udávaná velikost je vzdálenost od prahu dveří k úvazovému jazýčku na vrcholu stanové plachty - neznamená tedy skutečnou výšku stanu. Pro táboření jsou nejčastěji používána týpí velikosti 5; 5,5 a 6 metrů. Zvláště pak velikosti 5,5 a 6 metrů skýtají ideální prostor jak pro lůžka, osobní potřeby a zásobu dřeva, tak i pro volný pohyb a větší sešlost lidí kolem ohně uprostřed. Když se týpí zabydlí, vytváří jeho interiér pocit domova a pohody.

Vzhledem k tomu, že poměrně dlouhé tyče někdy komplikují přepravu, můžete si pořídit tyče dělené.

Předností týpí je mnoho. Je možné jej využívat pro táboření či jako ubytovací zařízení v kempech v průběhu letních měsíců. Pro svou vysokou atraktivitu je hojně využíváno pro nejrůznější akce v různorodých prostředích (např. jako bar ve švýcarských Alpách či pro expozici a prodej zboží), též může být pro svou historii využito při vytváření koloritu westernového městečka.

 

 

Pokud byste si chtěli nějaký stan z této kategorie pronajmout, navštivte stránku indiánská týpí v sekci pronájem stanů, kde najdete konkrétní informace a podrobnosti.

 

Kde můžete vidět naše výrobky?

Naše výrobky najdete nejen v České republice, ale také v celé Evropě a jinde ve světě.